Hozzávalók
- kb. 15 dkg panír
- kb. 30 dkg krumpli
- kb. fél kiló zöldborsó
- kb. 20 dkg káposzta
- kb. 10 dkg bébi sárgarépa
- sütéshez bő olaj
- 2 fej vöröshagyma
- kb. 5 centis darab gyömbér
- 5-6 gerezd fokhagyma
- 4-5 evőkanál olaj
- 2-3 evőkanál vaj
- 1 dupla-kisméretű sűrített paradicsomkonzerv (talán 140 gramm?)
- 1 evőkanál római kömény
- 1 teáskanál durvára tört száraz, piros csilipaprika
- 1 darabka fahéj
- 5-6 hüvely kardamom
- 1 teáskanál kurkuma
- 1 teáskanál őrölt koriander
- kb. másfél liter tejsavó, ha saját friss panírt használsz - ha nem, akkor víz
- kb. 2 dl főzőtejszín
- só
Elkészítés
Először is nekiláttam a fűszerszósz elkészítésének - közben pedig megtisztítottam és jó kétcentis kockákra vágtam a zöldségeket (már amelyik kockára vágható volt, mert a répát karikáztam, a borsót pedig - mily meglepő! - egészben hagytam), meg a panírt. A felforrósított vajas olajon (2-3 evőkanál olaj, ugyanannyi vaj; a többi olaj majd később kell) pirítani kezdtem a darabos fűszereket (a római köménytől a kardamomig a felsorolásban), majd amikor illatozni kezdett, és a római kömény megduzzadt, hozzáadtam a durvára felaprított hagymát. Ezt közepes lángon üvegesre pirítottam, majd belekevertem a felaprított gyömbért és fokhagymát, és kis lángon, időnként megkeverve pirítottam vagy 5-6 percen át, amíg a hagyma szépen karamellizálódni kezdett.Ekkor hozzáadtam az őrölt fűszereket (kurkuma és koriander), majd a paradicsompürét és egy-két evőkanál vizet, amivel a konzervdobozt kiöblítettem. A keveréket közepes lángon pároltam, amíg besűrűsödött, elvált a zsiradéktól, és megsötétedett. Ekkor félretettem hűlni.
Menet közben nekiláttam a zöldségek sütésének. Bő olajat forrósítottam, és adagokra osztva megsütöttem benne a krumplit, a répát és a panírt. Nem teljesen készre-sültre, csak úgy nagyjából: a krumplit adagonként kb. 5 percig, a répát talán 2-3 percig, a panírt 3-4 percig.
Ahogy sültek az adagok, papírtörlőre szedtem őket, és félretettem.
Amikor épp ráérő időm volt - a szósz elkészülte után -, hozzáláttam a harmadik edény bepiszkításához. Ebben egy kis olajat forrósítottam, és megpirítottam rajta a laskára vágott káposztát. Jó nagy lángon, sűrűn kevergetve, hogy kicsit pörkölődjön is, ne csak párolódjon. 2-3 perc után a káposztához hozzáadtam a borsót is (friss, saját volt, de mirelittel ugyanezt csináltam volna), és még 2-3 percig azt is pirítottam. Ez egyébként nem volt jó ötlet: mivel a káposzta újkáposzta volt, pillanatok alatt megpuhult, és a végére szinte teljesen szétfőtt. Ókáposztából valószínűleg jó lett volna így, az újat viszont a bő olajban megsütött zöldségekhez hasonlóan félre kellett volna tenni, nem pedig tovább főzni a borsóval együtt.
A lényeg, hogy amikor a borsó is megismerkedett egy kicsit a tűzzel, a keveréket felöntöttem a tejsavóval, megsóztam, és hagytam felforrni.
Ekkorra minden kockázott anyag megsült, úgyhogy ismét a fűszerszósszal foglalkozhattam: az egész trutymót botmixerrel péppé turmixoltam - majd hozzákevertem a felforrt savós zöldségekhez, és belezúdítottam a félretett sült zöldségeket is. Amikor mindez ismét felforrt, hozzákevertem a tejszínt, beállítottam a sósságát - kész.
Sima főtt rizzsel fogyasztottuk ebédre, vacsorára meg kenyérrel a maradékot.
Köszönöm a rávezető linket, tetszik ez a kaja! Jól fagyasztható amúgy a panír? Ízben, állagban nem veszít?
VálaszTörlésHa utána főzve-sütve használod fel, akkor szerintem nincs különbség a fagyasztott és a friss között. Akár fagyottan bele lehet dobni az olajba, úgy kisütni.
VálaszTörlésSzuper! Köszönöm az operatív gyors választ :) tetszik a blog, majd jövök még mazsolázni!
VálaszTörlés